Aktualności

Dnia 11 listopada 2015 r. w wieku 91 lat zmarła śp. Zofia Kloska-Andrzejewska
Mama naszego Prowincjała, o. Dariusza W. Andrzejewskiego CSSp
                         + + +
Obrzędy pogrzebowe odbyły się 14 listopada w Wągrowcu, w klasztorze Ojców Paulinów.
                         + + +
Wspólnota zakonna Zgromadzenia Ducha Świętego składa Ojcu Prowincjałowi, Jego Rodzinie i bliskim wyrazy współczucia, zapewniając o modlitwie w intencji śp. Zofii.
                         + + +
Wieczny Odpoczynek racz Jej dać Panie!
Requiescat in Pace.

Zmarł 7 września 2015 r. w Wolverhampton (Anglia). Przeżył lat 79 (w kapłaństwie 45). Obrzędy pogrzebowe odbyły się 30 września w kościele p.w. Świętej Trójcy w Pęchowie, na Kujawach (rodzinna parafia zmarłego). Śp. o. Leon został pochowany na cmentarzu parafialnym.

Panie Jezu racz mu dać życie wieczne z Tobą w niebie… 

3 sierpnia obchodzimy 114 rocznicę urodzin jednego z największych polskich patriotów, Sługi Bożego kardynała Stefan Wyszyńskiego – Prymasa, któremu powierzone było przeprowadzić Kościół w Polsce przez trudne czasy komunizmu. Jak powiedział Jan Paweł II, gdyby nie prymas Wyszyński, nie byłoby polskiego papieża. Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu możliwość swojego istnienia zawdzięcza Wyższe Misyjne Seminarium Zgromadzenia Ducha Świętego w Bydgoszczy. Powstało ono w 1976 roku po dekrecie, wydanym właśnie przez Prymasa.
Pod koniec lat osiemdziesiątych w seminarium im. bł. ojca Jakuba Lavala studiowało ponad dwudziestu seminarzystów. Były to lata świetności tej młodej uczelni i pierwszego seminarium duchownego na terenie miasta Bydgoszczy. Obok własnych wykładowców - ojców ze zgromadzenia, do grona profesorskiego należeli prezbiterzy z różnych diecezji: z Gniezna, Poznania, Pelplina, Włocławka i Gdańska. Wykłady prowadzili także późniejsi księża biskupi, m.in.: ks. abp Edmund Piszcz, ks. abp Marian Gołębiewski, ks. bp Bogdan Wojtuś, ks. abp Zbigniew Kiernikowski i ks. abp Wojciech Polak – obecny Prymas Polski.

W niedzielę, 5 lipca 2015 r., podczas Mszy Świętej o godz. 11:00, o. Bogusław Wojtko CSSp wraz ze Wspólnotą Zakonną z Ojcem Prowincjałem Dariuszem W. Andrzejewskim CSSp na czele, w otoczeniu Rodziców i Rodzeństwa, dziękował Panu Bogu za 25 lat Kapłaństwa. Święcenia prezbiteratu o. Bogusław przyjął w dniu 7 lipca 1990 roku z rąk śp. ks. bpa Jana Nowaka, w czasie kadencji Przełożonego Wyższego, śp. o. Prowincjała Tadeusza Michalskiego CSSp.

Przez ten czas pełnił w Prowincji Polskiej wiele różnych funkcji. Był między innymi socjuszem, a następnie mistrzem nowicjatu. Obecnie o. Bogusław jest rektorem kościoła pw. Ducha Świętego w Bydgoszczy, przełożonym Domu Głównego, sekretarzem prowincjalnym, a dla kleryków ojcem duchownym. Otaczamy Ojca Jubilata serdeczną pamięcią modlitewną, a Dobry i Miłosierny Bóg niech Go obdarza Swoimi Łaskami na drodze kapłańskiego życia i posługiwania.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.

W ramach przeżywanego Roku Życia Konsekrowanego, w niedzielę 14 czerwca 2015r., w kościele pw. Św. Marka Ewangelisty, w bydgoskim Fordonie, Księża Salezjanie zaprosili przedstawicieli domów zakonnych diecezji bydgoskiej na wspólne nieszpory. Modlitwom przewodniczył ks. Henryk Kaszycki SDB, dyrektor Kolegium Salezjańskiego w Bydgoszczy. Obecna była także delegacja Polskiej Prowincji Zgromadzenia Ducha Świętego.


Dzisiaj w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, wspólnota zakonna z Domu Prowincjalnego naszego Zgromadzenia, brała udział w Eucharystii i procesji razem ze Współbraćmi z naszego Kościoła Parafialnego na Glinkach. Mszy Świętej przewodniczył o. Bogusław Wojtko CSSp. Zdjęcia z Eucharystii oraz procesji do czterech ołtarzy ulicami naszej parafii dostępne w galerii lub pod linkiem.

Trochę historii Zgromadzenia Ducha Świętego, o naszych założycielach i błogosławionych pod zakładką HISTORIA.

Dzisiaj w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego na trzy dni przed 312 rocznicą założenia Zgromadzenia Ducha Świętego - w święto patronalne naszego Zgromadzenia, w Kościele Rektorskim przeżywaliśmy o godzinie 11:00 sumę odpustową, której przewodniczył ks. prałat Michał Andrzejewski, proboszcz parafii Świętej Rodziny na Piaskach w Bydgoszczy.

Zgromadzenie Ducha Świętego zaprosiło 23 maja w godzinach od 10.00 do 19.00, na XX Jubileuszowe Spotkania Misyjne pod hasłem: „Postaw na misje”. Goście mieli okazję zamieszkać w wiosce misyjnej z Afryki Południowej i Afryki! Można było posłuchać misjonarzy z tych kontynentów oraz poznać tych, których elementem formacji jest staż misyjny, na który w tym roku przeznaczone będą zebrane tego dnia fundusze.

Biskup senior z Łomży Stanisław Stefanek TChr na zaproszenie Ojca Prowincjała i wspólnoty zakonnej Zgromadzenia Ducha Świętego głosił w Bydgoszczy cykl katechez, które są przygotowaniem do VIII Światowego Spotkania Rodzin w Filadelfii i Synodu Biskupów na temat Rodzin w Rzymie.

Głównym ich tematem były słowa: „Miłość jest naszą misją”. - Po to są katechezy, aby wyjść naprzeciw naszej niewiedzy. Muszę powiedzieć, że w kontaktach duszpasterskich coraz częściej słyszę słowo miłość. Jednak coraz mniej ono znaczy w życiu tych, którzy się nim posługują. Mam na myśli nie tylko miłość małżeńską czy rodzinną, ale w ogóle miłość - do ojczyzny, do drugiego człowieka, do nauki, miłość do jakiegoś szczególnego powołania. Szafuje się tym słowem i raczej jest ono opisywane stanami emocjonalnymi. Począwszy od ambicji, poprzez osobiste doznania w sferze emocji biologii, a skończywszy, na przykład, na miłości do pieniędzy - powiedział.

Dnia 12 kwietnia w rodzinnej parafii o. neoprezbitera Jarosława Kęski CSSp, w obecności ks. proboszcza kan. Augustyna Rymarczyka, obecnych współbraci ze Zgromadzenia Ducha Świętego, w tym ojca Prowincjała i o. Rektora, w obecności rodziny, przyjaciół i parafian, miała miejsce pierwsza odprawiana przez niedawno wyświęconego misjonarza Msza Święta. Kilka zdjęć z Eucharystii w galerii.

TOP