Aktualności

          Zgromadzenie Ducha Świętego zaprasiło 23 maja w godzinach od 10.00 do 19.00, na Aleje Jana Pawła II 117, na XX jubileuszowe Spotkania Misyjne pod hasłem: „Postaw na misje”. Goście mieli okazję zamieszkać w wiosce misyjnej z Afryki Południowej i Afryki! Można było posłuchać  misjonarzy z tych kontynentów oraz poznać tych, na których element formacji jest staż misyjny, na który w tym roku przeznaczone będą zebrane tego dnia fundusze. Po przedstawieniu na scenie, można było porozmawiać z klerykami. Oprócz tradycyjnych namiotów festynowych był w tym roku jeden dodatkowy - Namiot Modlitwy z Najświętszym Sakramentem, gdzie można było na chwilę się zatrzymać i chwilę poadorować obecnego w Hostii Jezusa. Były rodzinne zabawy, gry, konkursy oraz jak co roku loteria. Chętni zmierzyli się w quizie wiedzy misyjnej  z cennymi nagrodami. 23 maja na chwałę Ducha Świętego „Postawiliśmy na misje”! Wieczorem tradycyjnie odbyło się czuwanie modlitewne, a o północy zgromadziliśmy się w Kościele Rektorskim na uroczystej Eucharystii.

Zdjęcia z XX Spotkań Misyjnych:

Zdjęcia z przygotowania do Spotkań Misyjnych 2015

Zdjęcia ze Spotkań Misyjnych 2015 - 23.05.2015

Czuwanie modlitewne i Eucharystia o północy w Zesłanie Ducha Świętego

Zgromadzenie Ducha Świętego
zaprasza, 23 maja od 10.00 do 19.00, na Aleje Jana Pawła II 117,
na XX spotkania misyjne „Postaw na misje”.
Będziesz miał okazję zamieszkać w wiosce misyjnej !
Posłuchać  misjonarzy z Afryki…
Porozmawiać z klerykami…
Będą rodzinne zabawy, gry, konkursy…
loteria oraz quizy z cennymi nagrodami.
23 maja „Postaw na misje”

Spot reklamujący XX Spotkania Misyjne

 

 

 

         Biskup senior z Łomży Stanisław Stefanek TChr na zaproszenie Ojca Prowincjała i wspólnoty zakonnej Zgromadzenia Ducha Świętego głosił w Bydgoszczy cykl katechez, które są przygotowaniem do VIII Światowego Spotkania Rodzin w Filadelfii i Synodu Biskupów na temat Rodzin w Rzymie.

          Głównym ich tematem były słowa: „Miłość jest naszą misją”. - Po to są katechezy, aby wyjść naprzeciw naszej niewiedzy. Muszę powiedzieć, że w kontaktach duszpasterskich coraz częściej słyszę słowo miłość. Jednak coraz mniej ono znaczy w życiu tych, którzy się nim posługują. Mam na myśli nie tylko miłość małżeńską czy rodzinną, ale w ogóle miłość - do ojczyzny, do drugiego człowieka, do nauki, miłość do jakiegoś szczególnego powołania. Szafuje się tym słowem i raczej jest ono opisywane stanami emocjonalnymi. Począwszy od ambicji, poprzez osobiste doznania w sferze emocji biologii, a skończywszy, na przykład, na miłości do pieniędzy - powiedział.

            Dnia 12 kwietnia w rodzinnej parafii o. neoprezbitera Jarosława Kęski CSSp, w obecności ks. proboszcza kan. Augustyna Rymarczyka, obecnych współbraci ze Zgromadzenia Ducha Świętego, w tym ojca Prowincjała i o. Rektora, w obecności rodziny, przyjaciół i parafian, miała miejsce pierwsza odprawiana przez niedawno wyświęconego misjonarza Msza Święta. Kilka zdjęć z Eucharystii w galerii.

         Na prośbę Ojca Prowincjała, w niedzielę 26 kwietnia podczas Mszy Świętej o godz. 19.00, JE Ks. Abp Mieczysław Mokrzycki Metropolita Lwowski, który był także przez wiele lat sekretarzem Jana Pawła II, przekazał dla naszej prowincji i Kościoła Rektorskiego relikwie I stopnia św. Jana Pawła II.

         „Naśladujmy Jana Pawła II, bo przecież mogliśmy widzieć, na czym polega kroczenie do świętości” - podkreślił abp Mieczysław Mokrzycki. Metropolita lwowski przewodniczył 26 kwietnia w bydgoskim Kościele Rektorskim Zgromadzenia Ducha Świętego Eucharystii, w czasie której uroczyście wprowadzono relikwie papieża Polaka.

        Dnia 25 kwietnia 2015 roku podczas wieczornej Eucharystii miało miejsce wprowadzenie relikwii II stopnia bł. o. Jakuba Lavala. Ojciec Laval był pierwszym beatyfikowanym przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Papież wynosząc o. Jakuba Lavala na ołtarze 29 kwietnia 1979 roku w Rzymie nazwał go: "Patronem swojego pontyfikatu".        

      Jakub Dezyderiusz Laval urodził się 18 września 1803 roku we Francji. Pochodził z bardzo zamożnej rodziny. Po rocznym pobycie w niższym seminarium edukację kontynuował w Kolegium św. Stanisława w Paryżu.

           Dnia 24 kwietnia 2015 r. w ogrodach Domu Prowincjalnego Zgromadzenia Ducha Świętego przy al. Jana Pawła II w Bydgoszczy, miało miejsce szczególne dla nas wydarzenie. W miejscu dawnej, nieczynnej fontanny, stanęła figura św. Józefa, Opiekuna Kościoła Świętego, Patrona życia zakonnego i rodzin.

          Inicjatywa jej posadowienia wypłynęła ze wspólnoty duchackiej, która w obliczu trudnych spraw zakonnych, rozpoczęła modlitewny szturm Nieba, za pośrednictwem tego wyjątkowego Świętego.

           Republika Senegalu stanie się miejscem pracy misyjnej o. Jarosława Kęski CSSp ze Zgromadzenia Ducha Świętego.  Dnia 11 kwietnia w Kościele Rektorskim podczas Mszy Świętej o godzinie 11.00 święcenia kapłańskie z rąk JE ks. bpa Antoniego Pacyfika Dydycza OFMCap przyjął diakon ze Zgromadzenia Ducha Świętego - Jarosław Kęska CSSp. Pamiętajmy w naszych modlitwach o ojcu Neoprezbiterze, wypraszając mu potrzebne łaski w przyszłej pracy misyjnej. Zdjęcia z Mszy Świętej udzielania święceń kapłańskich w w galerii.

          Podobnie jak ludzie świeccy również zakonnicy przeżywają rekolekcje. Polska prowincja Zgromadzenia Ducha Świętego jak co roku w pierwszym tygodniu po Wielkanocy ma właśnie taki czas. Charakteryzuje się on wyciszeniem, zatrzymaniem pędu życia codziennego i przede wszystkim wniknięcia w głąb swojego powołania, powrotu do charyzmatu i do dnia w którym składaliśmy  pierwszą profesję zakonną. W tym roku rekolekcje głosi ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz, dzieląc się z nami swoim doświadczeniem życia zakonnego i kapłańskiego. Punktem szczególnym rekolekcji jest oprócz spowiedzi świętej odnowienie ślubów zakonnych, będących niejako drogowskazami w życiu wspólnotowym i zakonnym. Galeria zdjęć pod linkiem.

         Alleluja! Radujmy się! Nasz Pan i Zbawca zwyciężył śmierć. Przelał swą krew za mnie ,za Ciebie, za Nas. On przeszedł dla nas Drogę Krzyżową pełną bólu, cierpienia i opuszczenia, ale pamiętajmy, że była to droga z miłości do nas, która prowadzi do śmierci krzyżowej. Śmierć Jezusa na Krzyżu to nasze zbawienie. Nie był końcem, lecz jest początkiem życia wiecznego. Dzięki Krzyżowi zostaliśmy odkupieni. Jak wielką miłość okazał nam Bóg dając nam swojego Syna na odkupienie naszych win. Otworzył nam bramy nieba. A my otwórzmy nasze serca, na ten wielki dar, który dokonał się około dwa tysiące lat temu. Święto Wielkiej Nocy to czas otuchy i nadziei, czas zwycięstwa Życia nad śmiercią. Czas odradzania się wiary w siłę Chrystusa i w siłę człowieka. Niech te Święta Zmartwychwstania przyniosą radość, pokój oraz wzajemną życzliwość. Niech staną się źródłem wzmacniania ducha i relacji z Chrystusem.

Zdjęcia z Wigilii Paschalnej w galerii.

        Dziś Wielki Piątek, w którym wspominamy Śmierć Naszego Pana Jezusa Chrystusa. To jedyny dzień  w roku, w którym nie sprawuje się Najświętszej Ofiary. Przez wiele godzin trwa adoracja przy Kaplicy Przechowania, tzw. Ciemnicy. W wielu Kościołach, w tym i w naszym odbywa się nabożeństwo Drogi Krzyżowej, którą przygotowali klerycy naszego Seminarium.

 

TOP