Aktualności

           Dnia 24 kwietnia 2015r. w ogrodach Domu Prowincjalnego Zgromadzenia Ducha Świętego przy al. Jana Pawła II w Bydgoszczy, miało miejsce szczególne dla nas wydarzenie. W miejscu dawnej, nieczynnej fontanny, stanęła figura św. Józefa, Opiekuna Kościoła Świętego, Patrona życia zakonnego i rodzin.

          Inicjatywa jej posadowienia wypłynęła ze wspólnoty duchackiej, która w obliczu trudnych spraw zakonnych, rozpoczęła modlitewny szturm Nieba, za pośrednictwem tego wyjątkowego Świętego.

        W Roku Życia Konsekrowanego w sposób szczególny zwracamy się do tego wielkiego Orędownika w żarliwej modlitwie, o potrzebne łaski dla Duchaczy w Polsce i na misjach w świecie. Niech ten, który opiekował się Jezusem na ziemi, roztacza opiekę nad naszą prowincją zakonną i nad każdym zakonnikiem ze Zgromadzenia Ducha Świętego. Święty Józefie módl się za nami !

            Uroczyste poświęcenie figury św. Józefa nastąpi w niedzielę, 3 maja 2015r. po Mszy Świętej o godz. 11.00. Aktu tego dokona J.E. ks. bp prof. Stanisław Stefanek TChr. z Łomży, były wychowanek naszego Domu Zakonnego w Bydgoszczy.

Kilka zdjęć z momentu montowania figury w galerii.

        Na prośbę Ojca Prowincjała, w niedzielę 26 kwietnia podczas Mszy Świętej o godz. 19.00, JE Ks. Abp Mieczysław Mokrzycki Metropolita Lwowski, który był także przez wiele lat sekretarzem Jana Pawła II, przekaże dla naszej prowincji i Kościoła Rektorskiego relikwie I stopnia św. Jana Pawła II. Zapraszamy na tę Eucharystię!

           Republika Senegalu stanie się miejscem pracy misyjnej o. Jarosława Kęski CSSp ze Zgromadzenia Ducha Świętego.  Dnia 11 kwietnia w Kościele Rektorskim podczas Mszy Świętej o godzinie 11.00 święcenia kapłańskie z rąk JE ks. bpa Antoniego Pacyfika Dydycza OFMCap przyjął diakon ze Zgromadzenia Ducha Świętego - Jarosław Kęska CSSp. Pamiętajmy w naszych modlitwach o ojcu Neoprezbiterze, wypraszając mu potrzebne łaski w przyszłej pracy misyjnej. Zdjęcia z Mszy Świętej udzielania święceń kapłańskich w w galerii.

          Podobnie jak ludzie świeccy również zakonnicy przeżywają rekolekcje. Polska prowincja Zgromadzenia Ducha Świętego jak co roku w pierwszym tygodniu po Wielkanocy ma właśnie taki czas. Charakteryzuje się on wyciszeniem, zatrzymaniem pędu życia codziennego i przede wszystkim wniknięcia w głąb swojego powołania, powrotu do charyzmatu i do dnia w którym składaliśmy  pierwszą profesję zakonną. W tym roku rekolekcje głosi ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz, dzieląc się z nami swoim doświadczeniem życia zakonnego i kapłańskiego. Punktem szczególnym rekolekcji jest oprócz spowiedzi świętej odnowienie ślubów zakonnych, będących niejako drogowskazami w życiu wspólnotowym i zakonnym. Galeria zdjęć pod linkiem.

         Alleluja! Radujmy się! Nasz Pan i Zbawca zwyciężył śmierć. Przelał swą krew za mnie ,za Ciebie, za Nas. On przeszedł dla nas Drogę Krzyżową pełną bólu, cierpienia i opuszczenia, ale pamiętajmy, że była to droga z miłości do nas, która prowadzi do śmierci krzyżowej. Śmierć Jezusa na Krzyżu to nasze zbawienie. Nie był końcem, lecz jest początkiem życia wiecznego. Dzięki Krzyżowi zostaliśmy odkupieni. Jak wielką miłość okazał nam Bóg dając nam swojego Syna na odkupienie naszych win. Otworzył nam bramy nieba. A my otwórzmy nasze serca, na ten wielki dar, który dokonał się około dwa tysiące lat temu. Święto Wielkiej Nocy to czas otuchy i nadziei, czas zwycięstwa Życia nad śmiercią. Czas odradzania się wiary w siłę Chrystusa i w siłę człowieka. Niech te Święta Zmartwychwstania przyniosą radość, pokój oraz wzajemną życzliwość. Niech staną się źródłem wzmacniania ducha i relacji z Chrystusem.

Zdjęcia z Wigilii Paschalnej w galerii.

        Dziś Wielki Piątek, w którym wspominamy Śmierć Naszego Pana Jezusa Chrystusa. To jedyny dzień  w roku, w którym nie sprawuje się Najświętszej Ofiary. Przez wiele godzin trwa adoracja przy Kaplicy Przechowania, tzw. Ciemnicy. W wielu Kościołach, w tym i w naszym odbywa się nabożeństwo Drogi Krzyżowej, którą przygotowali klerycy naszego Seminarium.

 

        Wielki Czwartek w liturgii to dzień, w którym sprawuje się Mszę Wieczerzy Pańskiej na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy jaką Jezus spożywał ze swoimi uczniami przed śmiercią. W naszym Kościele Rektorskim zgromadziliśmy się o godzinie 19:00 aby tą Mszą uroczyście rozpocząć Triduum Paschalne.Liturgia dzisiejszego dnia przypomina nam ustanowienie sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa.

          „Niech nasze spotkanie będzie dla nas szczególną okazją, aby przeżywać ten dar, jaki każdy z nas otrzymał w Sakramencie kapłaństwa. Sakramencie, który jest służbą" - mówił  bydgoskiej katedrze biskup ordynariusz Jan Tyrawa.

W dniach od 4 do 15 marca 2015 roku w Domu Generalnym Zgromadzenia Ducha Świętego w Rzymie miała miejsca Rada Prowincjałów z 17. krajów świata.

Obradom przewodniczył o. John Fogarty CSSp, Przełożony Generalny ze swoją Radą. W spotkaniu uczestniczył także o. Dariusz W. Andrzejewski CSSp, Przełożony Wyższy Polskiej Prowincji Zgromadzenia Ducha Świętego. 

          W Kościele Rektorskim, 27 lutego 2015 roku, podczas Mszy Świętej, której przewodniczył o. Prowincjał Dariusz W. Andrzejewski CSSp, alumni Jakub Robazel CSSp oraz Waldemar Dziedzina CSSp przyjęli posługę lektoratu. Jest on pierwszą z posług, które przyjmuje kandydat do kapłaństwa na swojej seminaryjnej drodze. Po homilii nasi współbracia swoim ''Jestem'' publicznie wyrazili pragnienie stania się sługami Słowa Bożego.

           Biskup ordynariusz Jan Tyrawa przewodniczył w święto Ofiarowania Pańskiego Eucharystii w bydgoskiej katedrze.Pasterz diecezji zauważył podczas obchodów Światowego Dnia Życia Konsekrowanego, że jedną z dróg, poprzez którą realizuje się misja Kościoła, jest różnorodność oraz bogactwo charyzmatów, co wiąże się z wypełnianiem wezwania, aby iść i głosić. Zdaniem pasterza diecezji, wszystko rozpoczęło się od ''wyjścia na pustyni'', które miało pomóc zgłębiać tajemnicę, tajemnicę człowieka i mądrość ewangeliczną. - Potem był kolejny etap, odkrycie tego, że Ewangelia nie jest tylko i wyłącznie ku pożytkowi prywatnemu. Trzeba było z tej pustyni wrócić i iść tam, gdzie Kościół w swojej strukturze administracyjnej jeszcze nie dotarł - mówił.

TOP